Hírek
2015. Október 07. 05:00, szerda |
Külföld
Forrás: Bálint Marcell, az MTI tudósítója jelenti:
A németek többsége már hibának tartja a Magyarországról elindult menedékkérők beengedését
A németek többsége már hibának tartja a Magyarországról elindult menedékkérők beengedését
A németek többsége már hibának tartja a Magyarországról elindult menedékkérők regisztráció nélküli beengedését, és úgy véli, hogy a menekülteket az útjukba kerülő első biztonságos országnak kell befogadnia, Németországban pedig befogadási moratóriumot kell bevezetni - mutatta ki egy felmérés, amelyet kedden ismertetett a német sajtó.
A Magyarországról elindult menedékkérők beengedéséről szeptember 5-re virradóra hozott döntést kezdetben a német lakosság kétharmada üdvözölte. A GfK kutatóintézet felmérése alapján viszont megváltozott a társadalmi légkör, és a lakosság 59 százaléka már hibának tartja a döntést, amelyről Angela Merkel kancellár a napokban egy interjúban kétszer is kijelentette, hogy helyesnek tartja és most is ugyanúgy meghozná.
Az ország keleti részén, a volt NDK területén élők 69 százaléka szerint rossz döntés volt a Magyarországról Ausztrián keresztül érkezett tömeg beengedése. Bajorországban, ahol a legtöbben átlépték a német határt, 55 százalék vélekedik így.
A német lakosság 90 százaléka szerint korlátozni kell a Németországban befogadandó menekültek számát. A kérdésről alkotott véleményt befolyásolja a képzettség: minél magasabb iskolai végzettséggel rendelkezik valaki, annál kevésbé valószínű, hogy korlátozáspárti álláspontot foglal el. Ugyanakkor még az érettségivel vagy egyetemi végzettséggel rendelkezők körében is nagyon magas, 84 százalékos a menekültek számának korlátozását pártolók aránya.
A reprezentatív felmérésben megkérdezettek 72 százaléka támogatja, hogy rendeljenek el menedékkérő-befogadási moratóriumot. Minden harmadik német nagyon erőteljesen sürgeti ezt. A keleti tartományokban az országos átlagot jóval meghaladó, 83 százalékos a kezdeményezéssel egyetértők aránya, míg nyugaton az átlagnál kevesebben - 63 százalék - ért egyet a követeléssel, amelyet elsősorban az Angela Merkel vezette konzervatív CDU bajor testvérpártja, a CSU képvisel.
A határok ellenőrzését a németek 81 százaléka támogatja. Ebben a kérdésben is mutatkozik kelet-nyugati különbség: a volt NDK területén 92 százalék, a nyugati tartományokban 79 százalék támogatja a határellenőrzés visszaállítását. Erről a kormány szeptember 13-án határozott, hogy kezelhetőbbé váljon a menedékkérőknek a szeptember 5-ei döntés révén elindult tömeges és ellenőrizetlen beáramlása.
A német lakosság több mint négyötöde, 78 százaléka úgy véli, hogy a menekültekről az első olyan biztonságos országnak kell gondoskodnia, amelyet a hazájukból elmenekülő emberek elérnek. Ez rendszerint nem Németország.
A felmérést a piackutatással és a társadalomkutatással foglalkozó intézetek és cégek szakmai szervezeteinek közös egyesülete (IMSF) rendelte meg. Az egyesület feladata a szakma képviselete a nyilvánosságban. A német lakosság 14 év feletti részére nézve reprezentatív felmérést 1011 ember megkérdezésével végezték el szeptember 18. és 25. között.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 21. 07:52, csütörtök | Külföld
A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött
2024. November 19. 07:51, kedd | Külföld
Kreml: minőségileg új helyzetet teremt egy olyan döntés, amely megengedi a mélységi csapásokat Oroszország ellen
Oroszország abból indul ki, hogy minőségileg új helyzetet teremt egy arról meghozott döntés, hogy ATACMS rakétákkal csapások mérhetők Oroszország belsejébe - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn újságíróknak.
2024. November 18. 07:49, hétfő | Külföld
Joe Biden jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverekkel
Joe Biden amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverzet bevetésével - közölték amerikai kormányzati tisztségviselők vezető amerikai médiumokkal.
2024. November 15. 08:06, péntek | Külföld
Kijev tagadja, hogy nukleáris fegyver készítését tervezi
Az ukrán külügyminisztérium tagadta azt a médiában megjelent információt, miszerint Ukrajna saját atombombát készíthetne, amennyiben az Egyesült Államok lecsökkenti a katonai segítség mértékét –