Városlista
2026. március 5, csütörtök - Adorján

Hírek

2017. Szeptember 26. 13:57, kedd | Életmód
Forrás: mti

A roamingdíjak eltörlése megváltoztatta a telefonhasználati szokásokat

A roamingdíjak eltörlése megváltoztatta a telefonhasználati szokásokat

A roamingdíjak eltörlése alaposan megváltoztatta a telefonhasználati szokásokat az unión belül, az utazók a korábbinál jóval többet interneteznek és telefonálnak külföldön a barangolási díjak júniusi megszüntetése óta

- derül ki az Eurobarometer kedden közzétett gyorsjelentéséből. A felmérés szerint az európaiak nagy többsége ismeri a június 15. óta hatályos új szabályokat, több szolgáltató is arról számolt be, hogy nyáron a tavalyi évhez képest megtöbbszöröződött az adatforgalom az utazóknak köszönhetően. A roaminghívások növekedése, bár nem ilyen kiemelkedő, szintén jelentős.

Az EU-n belül utazók körében kétszeresére (15 százalékról 31 százalékra) nőtt azok aránya, akik külföldön is olyan gyakran mobilneteznek, mint otthon. A felére csökkent ezzel párhuzamosan a külföldön sosem mobilnetezők aránya (42 százalékról 21 százalékra), és azoké is, akik külföldön kikapcsolják a telefonjukat (12 százalék a korábbi 20 százalék helyett).

Ugyanakkor a felhasználók 60 százaléka az otthonihoz képest továbbra is visszafogja külföldi mobiltelefon-használatát az EU-n belül - mutattak rá a közvélemény-kutatásban.

"Ez újabb példa arra, hogy az EU ténylegesen javítja az európai polgárok életét. A többletdíj nélküli roaming működik: az ügyfelek szeretik, a fogyasztás nő, a mobilszolgáltatások iránti kereslet igen magas az unión belüli utazások során. Fogyasztók és szolgáltatók számára egyaránt előnyös" - mondta Mariya Gabriel digitális gazdaságért felelős uniós biztos.

Andrus Ansip digitális egységes piacért felelős uniós biztos pedig arról számolt be, hogy a szolgáltatók a többletkereslet miatt hálózati beruházásokba kezdtek.

Mint az Európai Bizottság közölte, a mobilszolgáltatók eddig általában betartották az új szabályokat.

Az országhatárokat átlépő, barangolásos mobilhasználat különdíját lépcsőzetesen számolták fel. Már az elmúlt években is fokozatosan csökkentek a roamingtarifák az EU-n belül, mára pedig végleg megszűntek ezek a díjak az egységes távközlési piacról szóló rendelet értelmében.

Kivételt ez alól a "visszaélésszerű", évenként négy hónapnál hosszabb külföldi mobilhasználat képez. Ebben az esetben a szolgáltatók a nagykereskedelmi árakat alkalmazhatják a felhasználók pótdíjazása esetében, azaz hanghívásokkor percenként 3,2 eurócentet, SMS-enként 1 eurócentet, az adatforgalomra 7,7 euró/gigabájt díjat számolhatnak fel. Utóbbi fokozatosan csökkenni fog: 2022-től már csak 2,5 eurót kérhetnek majd egy gigabájtért.

Címkék: díj, mobil, roaming, telefon

Ezek érdekelhetnek még

2026. Március 05. 15:00, csütörtök | Életmód

30 százalékkal nőtt a barlangok látogatottsága az elmúlt évtizedben

A 2014-ben elindított Barlangoljunk! kezdeményezés eredményeként 30 százalékkal nőtt a barlangok látogatottsága Magyarországon -

2026. Március 05. 13:00, csütörtök | Életmód

A Wizz Air jövő vasárnapig nem indít járatot Izraelbe, Dubajba, Abu-Dzabiba és Ammánba

Jövő vasárnapig biztosan nem indít járatot a Wizz Air Izraelbe, Dubajba, Abu-Dzabiba és Ammánba sem - közölte a Wizz Air szerdán az MTI-vel.

2026. Március 03. 14:00, kedd | Életmód

A One Magyarország rendkívüli roaming kedvezményt biztosít ügyfeleinek a Közel-Keleten március 7-ig

Rendkívüli roaming kedvezményt biztosít február 28. és március 7. között ügyfeleinek a One Magyarország a Közel-Keleten - közölte a telekommunikációs vállalat hétfőn az MTI-vel.