Hírek
2011. Augusztus 26. 07:41, péntek |
Belföld
Forrás: OrientPress
Az arabok háziasíthatták a lovat

Szaúdi tisztviselők bejelentették, hogy a régészek olyan leletekre bukkantak, amelyek bebizonyítják, hogy a lovakat 9000 évvel ezelőtt az Arab-félszigeten háziasították.
A felfedezés semmissé teheti azokat az elméleteket, amelyek szerint a ló 5500 évvel ezelőtt Közép-Ázsiában állt az ember szolgálatába.
A 9000 éves leletek a szakértők szerint egyértelműen arról tanúskodnak, hogy a lovakat ebben az időszakba háziasították. Az állatok maradványai mellett előkerültek nyílhegyek, marógépek, gabonadarálók, szövés-fonásra alkalmas eszközök is, amelyek mind fejlett kézműves kultúráról árulkodnak - írja a Reuters.
A leletek nemcsak azokat az elméleteket ingathatják meg alapjaiban, amelyek a lovak háziasításával kapcsolatban élnek a köztudatban, hanem a késő újkőkori kultúra fejlődését is újraértelmezhetik - mondta Ali al-Ghabban.
A tudósok elmondták: az ember már 50 000 évvel ezelőtt kapcsolatba került a lovakkal, eleinte azonban csak húsáért, bőréért és tejéért vadászták. Az első, vitathatatlanul háziasított lovak maradványai i.e. 2000-ből származnak, amikor már szekérbe fogva temették el őket gazdáikkal, arról azonban egyelőre nincsen elfogadott vélemény, hogy pontosan mikor és hol háziasították őket.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2025. Június 07. 09:41, szombat | Belföld
Szijjártó Péter: továbbra is biztosított az energiaszállítás Oroszország felől
Európa folyamatos energiaválságokkal néz szembe, Magyarországon azonban továbbra is biztosított az ellátás, hiszen akadálytalan a tranzit Oroszország felől - közölte pénteken Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
2025. Június 07. 09:40, szombat | Belföld
Hőség - Magas középhőmérsékletre figyelmeztet a meteorológiai szolgálat szombaton és vasárnap
Szombaton és vasárnap is 27 Celsius-fok fölé emelkedhet a napi középhőmérséklet az ország egy részén - derül ki a HungaroMet Zrt. az pénteki veszélyjelzéseiből.
2025. Június 06. 07:27, péntek | Belföld
NGM: a hőségben figyelni kell a dolgozók megfelelő folyadékpótlására és a pihenőidők beiktatására
2025. Június 05. 07:56, csütörtök | Belföld
Kocsis Máté: nem szavaz nyár előtt az Országgyűlés az átláthatósági törvényről
Leveszik az átláthatósági törvényt a törvényalkotási bizottság csütörtöki napirendjéről, és nem szavaz róla az Országgyűlés nyár előtt - mondta Kocsis Máté, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője az Indexnek.