Hírek
2024. Július 17. 07:54, szerda |
Külföld
Forrás: MTI
Az EU tűzoltó helikopterekkel és repülőgépekkel segíti az észak-macedóniai és bulgáriai erdőtüzek oltását
Észak-Macedónia és Bulgária kérésére az Európai Unió tagországi felajánlások által tűzoltó repülőgépekkel és helikopterekkel segíti az erdőtüzek elleni küzdelmet - közölte az Európai Bizottság kedden.
A brüsszeli közlemény szerint az Európai Unió polgári védelmi mechanizmusán keresztül Észak-Macedóniába Szerbiából egy helikopter, Szlovéniából két, Törökországból két repülőgép és egy helikopter, Horvátországból pedig egy repülőgép érkezik. Bulgária két helikoptert kap Csehországból, az egyiket a veszélyhelyzet-reagálási tartalékot kezelő EU-program, az úgynevezett rescEU tűzoltóflottája keretében.
A közlemény Janez Lenarcic válságkezelésért felelős biztost idézte, aki a szolidaritás fontosságát hangsúlyozva kiemelte: az EU gyors reagálása kulcsfontosságú a pusztító erdőtüzek elleni erőfeszítések támogatásában. "Továbbra is készek vagyunk támogatást nyújtani, ha arra szükség van. Az erdőtüzek ugyanis nem ismernek határokat, ahogy a segítségnyújtás iránti elkötelezettségünk sem" - fogalmazott.
Az EU veszélyhelyzet-reagálási koordinációs központja továbbra is szorosan figyelemmel kíséri a helyzetet úgy Észak-Macedóniában, mint Bulgáriában, biztosítva, hogy szükség esetén további segítségnyújtást lehessen a lehető leggyorsabban mozgósítani - tette hozzá az uniós biztos.
Az Európai Bizottság közölte, az idei nyárra repülőgépekből és a tagországokba kihelyezett tűzoltókból álló flottát állított fel. Idén nyáron 12 ország 556 tűzoltója áll készenlétben Európa számos, az erdőtüzek által gyakran érintett országaiban, köztük Franciaországban, Görögországban, Portugáliában és Spanyolországban. A rescEU flotta 28 repülőgépből és 4 helikopterből áll, amelyek 10 tagállamban állomásoznak - tették hozzá.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 19. 07:21, hétfő | Külföld
Brit miniszterelnök: nem helyénvaló NATO-szövetségeseket vámokkal fenyegetni Grönland ügyében
Keir Starmer brit kormányfő vasárnap közölte Donald Trump amerikai elnökkel, hogy nem helyénvaló, ha az Egyesült Államok vámokkal fenyegeti saját NATO-szövetségeseit a Grönland feletti szuverenitásról folyó vitában.
2026. Január 19. 07:20, hétfő | Külföld
Egy év alatt 130 milliárd dollárral nőtt az orosz aranytartalék értéke
Az orosz aranytartalék értéke a nemesfém drágulása miatt egy év alatt rekord nagyságban, 130 milliárd dollárral (43 ezer milliárd forint) nőtt – jelentette a RIA Novosztyi hírügynökség az orosz központi bank adataira hivatkozva.
2026. Január 18. 08:12, vasárnap | Külföld
Donald Trump szép gesztusnak nevezte, hogy Maria Corina Machado neki adta a Nobel-békédíját
2026. Január 15. 07:30, csütörtök | Külföld
Ursula von der Leyen: a grönlandiak számíthatnak ránk
Fontos számomra, hogy a grönlandiak ne csak szavakból, hanem tettekből is tudják: tiszteletben tartjuk a kívánságaikat és az érdekeiket, és számíthatnak ránk - jelentette ki az Európai Bizottság elnöke szerdán Brüsszelben.
