Hírek
2019. Május 04. 18:03, szombat |
Külföld
Forrás: mti
Az örökségvédelemre összpontosító európai hálózat jöhet létre

Az örökségvédelemre összpontosító európai hálózat létrehozásáról tanácskoztak pénteken Európa-ügyi miniszterek és kulturális miniszterek Párizsban.
Magyarország támogatja egy olyan európai hálózat létrehozását, amely koordinálja az Európai Unióban rendelkezésre álló, nemzeti örökséggel kapcsolatos szakértelmet - mondta el Takács Szabolcs pénteken a Notre-Dame tetőszerkezetének leégése miatt szervezett párizsi tanácskozás után az MTI-nek.
Kiemelte, hogy Magyarország ennek kapcsán három dolgot tart fontosnak: kapjon kiemelt szerepet a zsidó-keresztény kultúra európai kincsének megőrzése, ne egy újabb Brüsszel-központú intézmény jöjjön létre, hanem a kormányok és a szakértők között legyen szoros együttműködés, támogatva a veszélyeztetett örökség védelmét Európában. Harmadikként arra hívta fel a figyelmet, hogy a kezdeményezés ne vonjon el pénzt az uniós költségvetés felzárkóztatást segítő, valamint az agrárszektor forrásaiból.
Magyarország támogatja, hogy lehetővé váljon ez az együttműködés - mondta az államtitkár, hozzáfűzve: ezen belül lehetőséget kell biztosítani az európai fiataloknak, akár az Erasmus+ program kiszélesítésével, hogy részt vehessenek az örökségmegőrzési és -helyreállítási erőfeszítésekben.
Az államtitkár elmondta, hogy a magyar kormány nem csupán európai örökségvédelmi kezdeményezésként tekint a párizsi tanácskozásra, hanem lehetőségként, hogy kiálljunk az Európa alapját jelentő zsidó-keresztény szellemi és kulturális alapértékek mellett.
Felidézte, hogy a párizsi székesegyház tragédiája után a magyar kormány, az önkormányzatok és magánszemélyek egyaránt szolidárisak voltak, részt vettek az európai összefogásban, amely a segítségnyújtást és az európai épített örökség megvédését célozza. Az egységes Európa gondolata kezdetektől összefonódott a kereszténységgel, a Notre-Dame pedig mintegy 1000 éves szimbóluma az európai keresztény örökségnek - mutatott rá.
Takács Szabolcs kitért arra is, hogy pénteken külön találkozón vett részt Amélie de Montchalin francia EU-ügyi miniszterrel és Clément Beaune elnöki főtanácsadóval. A találkozón elmondta, hogy Magyarország sok esetben pozitívan értékeli a francia elnök Európa jövőjére vonatkozó javaslatait, s különösen egyetértenek az európai védelempolitika megerősítésével, a közös agrárpolitika megvédésével, amely fontos kérdés lesz a következő költségvetési tárgyalások függvényében.
Tájékoztatta továbbá a partnereket arról, hogy Magyarország nem fog támogatni olyan kezdeményezéseket, amelyek a migránsbefogadást összekötnék akár az uniós támogatásokkal, akár a schengeni rendszeren belüli szabad mozgással. A migrációból fakadó közös kérdésekről kifejtette, hogy létre kell hozni a schengeni országok belügyminisztereinek külön tanácsát, s véleménye szerint tárgyalópartnerei ezt a kezdeményezést támogatják.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Június 06. 07:30, péntek | Külföld
Donald Trump telefonbeszélgetést folytatott Hszi Csin-pinggel kereskedelmi kérdésekről
Telefonbeszélgetést folytatott Donald Trump amerikai elnök kínai hivatali partnerével, Hszi Csin-pinggel csütörtökön, szinte kizárólag kereskedelmi kérdések kerültek szóba
2025. Június 06. 07:28, péntek | Külföld
Ukrán vezérkar: az ukrán erők csapást mértek Oroszország brjanszki területére
Az ukrán erők precíziós rakétacsapást mértek csütörtökön az orosz rakétacsapatok egyik egységének gyülekezési körzetére az oroszországi brjanszki területen fekvő Klinci város közelében - közölte az ukrán vezérkar a Telegramon.
2025. Június 06. 07:25, péntek | Külföld
Parajd - Prefektus: nem jelent meg újabb, a régi bánya hirtelen beszakadására utaló jel
Nem jelent meg újabb, a régi bánya hirtelen beszakadására utaló jel a vízzel elárasztott parajdi sóbányánál a csütörtöki mérések szerint - közölte Petres Sándor Hargita megyei prefektus.
2025. Június 05. 07:58, csütörtök | Külföld
Ukrajnai háború - A rendezésről és a kétoldalú viszonyról tárgyalt telefonon az orosz elnök és a pápa
Az ukrajnai rendezésről és a kétoldalú együttműködés folytatásáról tárgyalt telefonon Vlagyimir Putyin orosz elnök és XIV. Leó pápa - közölte szerdán a Kreml sajtószolgálata.