Hírek
2012. Február 15. 13:25, szerda |
Külföld
Forrás: mno.hu/MTI
Hatalmas a nyomás – Irán változtatni fog?

Hatnak az Irán elleni nemzetközi büntetőintézkedések Dennis Ross egykori vezető amerikai diplomata megítélése szerint, aki ennek jeleként értékeli, hogy az iráni fizetőeszköz értéke felére esett az elmúlt hat hétben.
Barack Obama amerikai elnök volt tanácsadója – aki jelenleg egy közel-keleti politikát kutató washingtoni intézetet irányít – a Háárec című izraeli lapnak adott, szerdán közölt terjedelmes interjújában utalt arra is, hogy az európaiak bejelentették jövőbeni csatlakozásukat az olajbojkotthoz, s a kínaiak is (akik nem csatlakoztak a büntetőintézkedésekhez) felére csökkentették az energiahordozó vásárlását, s keményen alkudnak.
India, amely ugyancsak elutasítja Irán bojkottját, olajvásárlásainak csaknem feléért rúpiával fizet, ami azt jelenti, hogy Irán ezért cserébe csak Indiából szerezhet be árukat. Mihelyt az irániak érzékelni fogják, hogy megfelelő nyomás alatt állnak, keresni fogják, hogyan csökkenthetnék – mondta Ross az izraeli napilapnak, hozzáfűzve, hogy a Teheránra nehezedő nyomás már most is minden korábbinál nagyobb.
Az Irán elleni esetleges katonai csapásról folytatott egyre harsányabb vita kapcsán az egykori vezető amerikai diplomata emlékeztetett arra, hogy az amerikai elnök – aki február 7-én újabb Iránt sújtó szankciókról szóló rendeletet írt alá, izraeli követelésekre válaszul – semmilyen megoldást nem zárt ki, de előnyben részesíti a diplomáciát. Azt akarja, hogy az hozzon eredményeket, s hogy Izrael is így tegyen. Az izraeli álláspont szerint azt akarják elérni, hogy a világ legyen Irán ellen, nem pedig Izrael Irán ellen – emlékeztetett az amerikai Közel-Kelet-szakértő.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Június 02. 06:58, hétfő | Külföld
Lengyel elnökválasztás - Karol Nawrocki nyert a végeredmények szerint
2025. Június 01. 08:17, vasárnap | Külföld
Donald Trump szerint az orosz és ukrán elnök \"makacssága\" is az oka annak, hogy eddig nem sikerült elérni a háború lezárását
Donald Trump szerint az orosz és ukrán elnök \"makacssága\" is az oka annak, hogy eddig nem sikerült elérni a háború lezárását. Az amerikai elnök erről újságírók előtt beszélt a Fehér Házban pénteken.
2025. Június 01. 08:12, vasárnap | Külföld
Parajd - A katasztrófa sújtotta térségbe látogatott a román elnök
A katasztrófa sújtotta székelyföldi Parajdra érkezett szombat délben Nicusor Dan román államfő.
2025. Május 31. 08:10, szombat | Külföld
Duna Napok - Színes programkínálattal kezdődött el a 11. Duna Napok Torockón
Színes programkínálattal, kiállítással, kézművesvásárral és kiadós koncertprogrammal kezdődött el pénteken a 11. Duna Napok az erdélyi Torockón.