Hírek
2012. Április 17. 14:11, kedd |
Belföld
Forrás: mno.hu / MTI
„Izlanddal” fűtene Nagy-Britannia

Az izlandi vulkánok alatti meleg vizes források szolgáltatnának energiát Nagy-Britannia számára a brit kormány megújulóenergia-programjának keretében.
Charles Hendry energetikai államminiszter májusi izlandi látogatását felhasználja arra, hogy megvitassa hazája csatlakozását az izlandi geotermikus energiához. „Aktív párbeszédet folytatunk a programról az izlandi kormánnyal, amely nagyon érdeklődik iránta” – közölte a miniszter a The Guardian brit napilappal.
A fejlesztés részeként megépülne a világ leghosszabb – 1000-1500 kilométeres – tenger alatti nagyfeszültségű kábele. Hendry már találkozott ez ügyben az izlandi országos energiahálózatot üzemeltető cég vezetőjével.
Az összeköttetés egy megújuló energiaforrásokra alapuló európai energia-szuperhálózati program része lenne, amelybe bevonnák az Északi-tenger szél- és hullámenergiáját és a kontinens déli részéről és Észak-Afrikából származó napenergiát is.
Már létezik két nemzetközi összeköttetés Nagy-Britannia és Franciaország, illetve Hollandia között, de kilenc további építés, tervezés alatt áll, illetve megvalósíthatósági tanulmány része. 2012 őszén elkészül a kapcsolat Írország és Wales között: Írország atlanti-óceáni partvidékéről érkezik majd a szélenergia a brit otthonokba – olvasható a brit napilap online kiadásában. Építés alatt áll még a Brit-szigeteket Franciaországgal, Belgiummal és Norvégiával összekötő vezetékrendszer is.
Az izlandi az egyike az energiahálózat öt további tervezett összeköttetésének, a hálózat teljes kiépülése révén kívánja Nagy-Britannia biztosítani energiafelhasználásának egyharmadát.
Nagy-Britannia egész története során önálló volt az energiaellátásban, ám az északi-tengeri kőolaj- és földgázkészletek kimerülésével, a széntüzelés betiltásával energiaimportra szorul.
MTI / mno
Ezek érdekelhetnek még
2025. Október 20. 08:03, hétfő | Belföld
Szijjártó Péter: ma durva nap lesz Luxembourgban
2025. Október 20. 08:00, hétfő | Belföld
Rétvári Bence: a teljesítményarányos bérezéssel már 6000 tanár keresete emelkedett egymillió forint fölé
A teljesítményarányos bérezéssel már 6000 tanár keresete emelkedett egymillió forint fölé - közölte a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára vasárnap az MTI-vel.
2025. Október 20. 07:59, hétfő | Belföld
Felhős, de enyhe idő várható a héten
Jellemzően felhős, olykor esős, szeles, de az átlagosnál enyhébb idő várható a héten, a hőmérséklet csúcsértéke a hét közepén már 20 Celsius-fok körül alakul és szerdától a hajnali fagyok is megszűnnek.
2025. Október 19. 08:59, vasárnap | Belföld
Az ötös lottó nyerőszámai és nyereményei
A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 42. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki: