Hírek
2017. Június 16. 05:00, péntek |
Külföld
Forrás: mti
Majdnem háromszoros az árszintkülönbség az EU-tagállamok között
Nagyon nagy különbségek voltak az áruk és szolgáltatások árszintjében az Európai Unió különböző tagállamaiban tavaly: Dániában volt a legdrágább az élet, Bulgáriában pedig a legolcsóbb
- derült ki az uniós statisztikai hivatal (Eurostat) csütörtökön nyilvánosságra hozott jelentéséből. Az Európai Unió átlagát 100 százaléknak tekintve Dániában az árszínvonal 139 százaléknak felelt meg, Írországban 125, Luxembourgban és Svédországban pedig egyaránt 124 százaléknak. Az árak Bulgáriában voltak a legalacsonyabbak, az uniós átlag 48 százalékát tették ki, majd Románia következik 52 százalékkal, Lengyelország 53 százalékkal, majd Magyarország 60 százalékkal.
Az összehasonlítható élelmiszerek és nem alkoholos italok kosarát tekintve az árszínvonal az uniós átlag 62 százaléka és 148 százaléka között mozgott. A listát ebben a kategóriában is Dánia vezeti 148 százalékkal, majd Svédország (126 százalék), Ausztria (123 százalék), Luxembourg (121 százalék), valamint Írország és Finnország (mindkettő 120 százalék) következik. A legalacsonyabb árakat Romániában és Lengyelországban (mindkettő 62 százalék), Bulgáriában (71 százalék), valamint Magyarországon és Litvániában (egyaránt 80 százalék) mérték.
Az alkoholos italok és dohánytermékek kategóriájában nagy árkülönbségek vannak, alapvetően az ezen cikkekre nemzeti hatáskörben kivetett adók miatt. A legolcsóbb Bulgária, az uniós átlag 56 százalékával, majd Magyarország jön, 67 százalékkal, Lengyelország 68 százalékkal és Románia 69 százalékkal. Az élcsoportot Írország és Nagy-Britannia vezeti 175, illetve 162 százalékkal, majd messze leszakadva a skandináv országok következnek, Finnország 135 százalékkal, Svédország 128 százalékkal és Dánia 122 százalékkal.
Az éttermek és hotelek háromszor drágábbak Dániában mint Bulgáriában. Az uniós átlag 60 százalékán áll Magyarország, ennél csak Bulgáriában (44 százalék), Romániában (53 százalék) és Csehországban (56 százalék) alacsonyabbak az árak. A legdrágább Dánia, 150 százalékkal, Svédországban 144, Finnországban pedig 127 százalékot tesz ki ez az arány.
Az elektronikai cikkek, a személyszállító eszközök és a ruházati cikkek kategóriában nem ilyen kirívóak a különbségek.
Az elektronikai cikkek kategóriában Lengyelország 86 százalékos és Dánia 115 százalékos árszintje között mozogtak az uniós országok. Magyarországon az uniós átlag 90 százalékának felelt meg az árszínvonal.
Bulgáriában a legolcsóbbak a ruházati cikkek, az árszint az uniós átlag 81 százalékát tette ki, majd Magyarország következik 82 százalékkal, illetve Nagy-Britannia 89 százalékkal. Az ellentétes póluson, Svédországban 136 százalékra rúgott ez az arány.
A személyszállító eszközök esetében a Csehországban mért 78 százalék és a Dániában mért 146 százalék között sávban szóródtak az uniós tagállamok. Magyarország 87 százalékkal az utolsó harmadban szerepel.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 21. 07:52, csütörtök | Külföld
A bitcoin történelmi csúcson, 94 ezer dollár fölött
2024. November 19. 07:51, kedd | Külföld
Kreml: minőségileg új helyzetet teremt egy olyan döntés, amely megengedi a mélységi csapásokat Oroszország ellen
Oroszország abból indul ki, hogy minőségileg új helyzetet teremt egy arról meghozott döntés, hogy ATACMS rakétákkal csapások mérhetők Oroszország belsejébe - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn újságíróknak.
2024. November 18. 07:49, hétfő | Külföld
Joe Biden jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverekkel
Joe Biden amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukrán haderő mélységi támadásokat hajtson végre oroszországi célpontok ellen amerikai fegyverzet bevetésével - közölték amerikai kormányzati tisztségviselők vezető amerikai médiumokkal.
2024. November 15. 08:06, péntek | Külföld
Kijev tagadja, hogy nukleáris fegyver készítését tervezi
Az ukrán külügyminisztérium tagadta azt a médiában megjelent információt, miszerint Ukrajna saját atombombát készíthetne, amennyiben az Egyesült Államok lecsökkenti a katonai segítség mértékét –