Hírek
2011. Október 10. 14:17, hétfő |
Belföld
Forrás: OrientPress
Munkaügy: marad a védett kor intézménye
Szerdán kerülhet a kormány elé az új munka törvénykönyve (Mtk.) szakmai tervezete.
Legalábbis ez derül ki a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) legutóbbi, szeptember 27-én készült, a kormánynak címzett előterjesztéséből - írja a Magyar Nemzet.
Ez azt jelenti, hogy a kabinet már közvetlenül a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács keddi alakuló ülése után tárgyalhat a nemzetgazdasági tárca által kidolgozott új munkajogi szabályozásról. A minisztérium júliusban bocsátotta társadalmi vitára a tervezetet, a munkaadói és a munkavállalói érdekképviseletek, a civil szervezetek, valamint a társminisztériumok pedig megfogalmazták szakmai véleményüket.
Az új Mtk. szakmai tervezetére több mint háromszáz észrevétel, javaslat érkezett. Az NGM előterjesztése szerint alapvetően a kollektív munkaügyi kapcsolatok és a szakszervezeti jogok témakörében maradtak fenn eltérő álláspontok, általánosságban viszont elmondható, hogy a munkáltatók és egyes szakszervezetek is támogatják az új Mtk. kidolgozását.
Kardkovács Kolos egy napokban tartott konferencián ismertette azokat a fő változásokat, amelyeket a nyári társadalmi vita és a szociális konzultáció eredményei alapján építettek be. Az NGM helyettes államtitkára hangsúlyozta, az új Mtk. tervezetében is szerepel a védett kor intézménye, nem változik a szabadnapok száma, bővül a munkaidő-kedvezmények köre és megmarad a műszakpótlék is. A védett kor intézményéről szólva elmondta, a szabályozás - az eddigi különösen indokolt eset megfogalmazása helyett - pontosan megjelölné, milyen jogcímeken lehet elbocsátani a védett korban lévő munkavállalót. A tervezetben fennmaradt a hatályos szabályozás, vagyis a védett munkavállalói körnél fenntartják a felmondási tilalom intézményét, a felmondást közölni sem lehet a védett idő alatt. E maximum a gyermek hároméves korági áll fenn, és a felmondási védelem akkor is megilleti a munkavállalót, ha a gyermek hároméves koráig visszatér dolgozni.
Kardkovács közlése szerint a szabadságok időtartama nem változik, a próbaidő három hónap marad, a kollektív szerződésben pedig legfeljebb hat hónap köthető ki. A három hónapos próbaidőt egyszeri módosítással meg lehet majd hosszabbítani a munkavállaló beleegyezésével. A túlmunka 200 óráról 250 órára nő a munkaszerződésben, míg a kollektív szerződésben változatlanul 300 órában lehet maximálni.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 21. 07:51, csütörtök | Belföld
Szijjártó Péter: Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari cége hazánkban építi fel az első gyárát a régióban
Dél-Korea legnagyobb élelmiszeripari cége Magyarországon építi fel első közép-európai gyárát, kétszáz új munkahelyet teremtve ezzel Dunavarsányban - jelentette be szerdán Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Budapesten.
2024. November 21. 07:49, csütörtök | Belföld
David Pressman bejelentette távozását
A liberális demokrácia védelmének fontosságáról tartott beszédet David Pressman budapesti amerikai nagykövet, akinek mandátuma január közepén jár le.
2024. November 20. 07:39, szerda | Belföld
Pintér Sándor: az elmúlt két évben több mint kilencven intézkedés segítette az egészségügy jobbítását
Az egészségügy jobbítását több mint kilencven intézkedés segítette az elmúlt két évben - mondta Pintér Sándor belügyminiszter a Magyar Kórházszövetség és a Medicina Fórum közös konferenciáján kedden Budapesten.
2024. November 19. 07:56, kedd | Belföld
Gyulay Zsolt: elsősorban elköteleződés, konszenzus kell az olimpiarendezéshez
Elsősorban el kellene köteleződni, társadalmi konszenzusnak kellene kialakulnia ahhoz, hogy Budapest, illetve Magyarország egyszer olimpiát rendezhessen