Hírek
2026. Január 20. 07:07, kedd |
Belföld
Forrás: MTI
NAK-Magosz: online petíció indult az élelmiszer-biztonság és magyar gazdák védelmében
Online petíció indult az élelmiszer-biztonság, a magyar föld és magyar gazdák védelmében - mondták hétfői sajtótájékoztatójukon Budapesten a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK), valamint a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetségének (Magosz) vezetői.
A NAK vezetője egységes kiállást sürgetett az agrárium előtt álló akadályok leküzdéséhez. Papp Zsolt üdvözölte, hogy decemberben, a brüsszeli gazdatüntetésen létrejött az összefogás a fejlesztési lehetőségek megszüntetése, az agrárium tönkretétele, Európa jövőjének kiárusítása ellen.
Mindezért az Európai Bizottság a felelős, akárcsak a Mercosur-megállapodásért és a források elvonásáért, ezért kedden újabb európai gazdatüntetés lesz.
A most közzétett petíció támogatja az EU közös agrárpolitikájának fenntartását, a támogatások ugyanis évtizedek óta segítik a vidék, a mezőgazdaság és a feldolgozóipar működőképességét, javítva a versenyképességet és a hatékonyságot - hangsúlyozta.
A NAK elnöke úgy véli, hogy van értelme a tiltakozásnak akkor is, ha Ursula von der Leyen aláírta a Mercusor-megállapodást, és a tervek szerint az agráriumnak járó forrásokat is jelentősen csökkentenék, veszélyeztetve Európa termelési lehetőségeit.
Az Európai Bizottság nem nehezítheti tovább a gazdálkodók életét, a nekik járó forrásokat nem adhatja Ukrajnának, nem kényszeríthet rá az uniós piacra szabadkereskedelmi megállapodásokat, és nem foszthatja meg a fogyasztókat az egészséges, jó minőségű élelmiszertől - tette hozzá.
Jakab István Magosz-elnök szerint a gazdáknak most az eddigi legnagyobb kihívással kell megküzdeniük, és ha nincs határozott kiállás, visszafordíthatatlan folyamatok kezdődhetnek el Európában. A zöldeknek is lenne okuk összefogásra a gazdákkal, mert a Mercosur-megállapodásban érintett dél-amerikai államok az esőerdők kiirtásával és génmódosítással lettek versenyképesek.
Hosszú távú nehézségeket vetít előre Ukrajna EU-tagságának lehetősége is, bár az onnan érkező mezőgazdasági áru sokszor már most is uniós termékként jut a belső piacra.
Jakab István elfogadhatatlannak nevezte az "ideológiavezérelt gazdaságpolitikát", hozzátéve, hogy a Mercusor-megállapodás életbe lépését nehéz lesz megakadályozni, ám Magyarország francia, ír, lengyel, osztrák, cseh és szlovák támogatásra is számíthat.
Ha eljön a szavazás ideje az Európai Parlamentben, világosan kiderül majd, ki képviseli és ki nem képviseli a magyar gazdák érdekeit
- fogalmazott.
Az agrarpeticio.hu oldalon olvasható tiltakozás szerint az uniós agrártámogatások több mint 20 százalékos csökkentése ellehetetlenítené a gazdálkodókat, az unión kívüli országokból korlátozások és ellenőrzések nélkül érkező import veszélyt jelent az élelmiszer-biztonságra. Nem szabad tehát hagyni, hogy az agrárium kereskedelmi alkuk és hibás uniós döntések áldozata legyen - írták.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 03. 15:00, szerda | Belföld
Vitézy Dávid már a KRESZ módosítása előtt szabályozná az elektromos rollerek közlekedését
Vitézy Dávid szerint az elektromos rollerek szabályozása olyan fontos kérdés, hogy azzal nem lehet megvárni a KRESZ átfogó módosítását, hanem hamarabb kell lépni
2026. Június 03. 14:00, szerda | Belföld
Vezérigazgató: sikeres a Debrecenben gyártott BMW iX3
2026. Június 03. 09:00, szerda | Belföld
Lemondott Demeter Szilárd a Petőfi Kulturális Ügynökség éléről
Demeter Szilárd lemondott a Petőfi Kulturális Ügynökség (PKÜ) vezetéséről - írta a 444. Az igazgatótanács elnöke, aki megerősítette lemondását a hírportálnak, június 1-jével távozott a szervezet éléről.
2026. Június 03. 07:01, szerda | Belföld
Magyar Péter: Magyarország konstruktív partner lesz Európában
Magyarország őszintén, szabadon, szuverén államként visszatér az európai asztalhoz, konstruktív partner lesz - mondta Magyar Péter miniszterelnök kedden Berlinben.
